HLAVNÍ STRÁNKA

HVĚZDNÁ BRÁNA ATLANTIDA

KRIMINÁLKA MIAMI

VAMPÝRSKÁ AKADEMIE

MOJE TVORBA

FOTOGALERIE

Souhvězdí - lev

31. prosince 2009 v 18:36 | Happy Girl
BÁJE A POVĚSTI
Lev je v obrazci souhvězdí dobře patrný. Regulus znamená malý král a představuje také srdce lva. Řekové v něm spatřovali nemajského lva, netvora se srstí z kovu a kamene. Řecký hrdina Herkules, který byl namanželským synem boha Dia a vynikal neobyčejnou silou, lva zardousil, stáhl mu kůži a použil ji na svou neproniknutelnou zbroj. Lví hlavu si nasadil jako přilbu a stal se nezranitelným.

Regulus ve Lvu
Regulus je jednou z pětadvaceti nejjasnějších hvězd oblohy. Má modravě bílou barvu. Je to velmi horká hvězda, její teplota dosahuje 12 000 °C, Zatímco Slunce jen asi 6 000 °C. Jeho průměr je 33,5krát větší a svítivost je 14krát větší něž u Slunce. Kdyby byl na místě Slunce, vypařili bychom se. Regulus má na obloze zvláštní polohu: leží na dráze, po níž se mezi hvězdami pohybuje Slunce, Měsíc a planety. Proto ho občas zakryje kotouč Měcíce. Takový zákryt je vzácnou a významnou událostí poněvadž trvá jen krátce. Zvláště působivý je zákryt měsíčním srpkem, kdy hvězda náhle zmizí za osvětlenou stranou Měsíce. Poté se hvězda zhruba po hodině objeví.
Regulus je jednou z nemnoha jasných hvězd, které může Mecíc zakrýt. Dále to může být Spika va Panně, Antares ve Štíru a Aldebaran v Býku.

Mapka souhvezdi
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 TeRuShQAaA | Web | 31. prosince 2009 v 18:52 | Reagovat

ahoj marky=D......

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama